بلوار مرزداران خیابان ناهید کارواش کاسپین تعمیرگاه علی توکیو

هشدار : با توجه به وجود تعمیرگاه های مختلف در مرکز کاسپین ، حتما قبل از ورود به تعمیرگاه ، به صورت تلفنی از محل دقیق تعمیرگاه مطمئن شوید ، تبعات مراجعه به تعمیرگاه های غیره بر عهده شما می باشد. محل تعمیرگاه علی توکیو بالاتر از صندوق کارواش می باشد!!

آشنایی با برخی لغات در صنعت موتور خودرو

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

در این مقاله با برخی از اصطلاحات در موتور خودرو آشنا خواهید شد.

MPI یعنی چه؟

اصطلاح MPI : سیستم سوخت رسانی انژکتوری در خودروها به MPI مشهور است. MPI مخفف عبارت multi point injectors بوده و در عمل به خودروهایی که سیستم سوخت رسانی انژکتوری معمولی دارند گفته می شود. در این سیستم سوزن های انژکتور بر روی مانیفولد هوا قرار داشته و بنزین را به صورت مخلوط در هوا وارد سیلندر می کند.

GDI یعنی چه ؟

اصطلاح GDI : در خودروهای جدید سوزن های انژکتور مستقیم درون سیلندر ها راه یافته و تزریق بنزین را مستقیما درون محفظه احتراق انجام می دهند. این تکنولوژی در مقایسه با سیستم MPI کارکرد بهتری دارد. پس به سیستم تزریق مستقیم سوخت به داخل سیلندر GDI گویند.

DOHC یعنی چه ؟

اصطلاح DOHC : این حروف مخفف عبارت dual overhead camshaft است و در عمل به معنی وجود دو عدد میل سوپاپ در هر سر سیلندر است. از این عبارت عموما در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ که اکثر موتور ها تک میل سوپاپ بودند استفاده میشد و خودروسازان با این عبارت پز می دادند.

TWIN TURBO و TWIN POWER TURBO

تووین توربو (Twin Turbo) : تویین توربو در خودروهای بی ام دبلیو بیشتر ثبت شده و به معنی دو عدد توربو در موتور است،

تویین پاور توربو (Twin Power Turbo) : این تکنولوژی بر پایه یک توربو بنا نهاده شده و در واقع خودروهای تویین پاور توربو یک توربو دارند و اساس کار بدین شکل است که خروجی های دود به صورت جفتی یا دو به دو به پره های توربو بر خورد می کنند. مثلا در خودروهای چهار سیلندر دود سیلندر دو و سه به یک سمت پره و سیلندر 1 و 4 به یک سمت برخورد می کنند. این تکنولوژی بسیار قوی تر و با لگ کمتر نسبت به خودروهای توربو معمولی عمل خواهد کرد ولی در مقایسه با تویین توربو ضعیف تر است. پس تفاوت Twin Turbo با Twin Power Turbo در این است که ملاحظه فرمودید.

BITURBO یعنی چه

بی توربو یا (Biturbo) تقریبا شبیه تویین توربو است یعنی دو عدد توربو شارژ در این موتور موجود است با این تفاوت که توربو ها به صورت پارالل یا سری تعبیه شده اند. این تکنولوژی بیشتر در موتور های مرسدس بنز موجود است.

اخبار جدید و اطلاعیه های ما را دنبال کنید

چنانچه تمایل دارید اخبار جدید ما را دنبال کنید و از اطلاعیه های جدید تعمیراتی که برای خودروهای مختلف صادر می شود باخبر شوید شماره تماس خود را در این بخش وارد کنید. شماره شما به صورت محرمانه نزد ما حفظ شده و هیچ پیغام تبلیغاتی صادر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *